pondělí 10. února 2014

Žďákovský most

Přemýšlela jsem dlouho, jaký další most vybrat (protože těmi dvěma mosty na D1 jsem si nasadila laťku vysoko :D ) a nakonec padla volba na "Žďákovák".

 
Zjednodušeně se dá říct, že je to jedna velká masa z oceli (údajně 4000 tun), ale pěkná masa! Navíc v Česku nemá konkurenci a to počátky výstavby sahají už do roku 1958. Nějaký most měl být v těchto místech už dříve, ale jelikož v těchto místech vznikla vodní nádrž Orlík a hladina se zvedla až o 20 metrů, tak plány na most musely být upraveny a tak vznikl Žďákovský most. Jeho název pochází z názvu vesničky, která původně byla zhruba v místech mostu, ale byla zaplavena Orlíkem. 
 
                               
Výstavba začala na obou březích a postupně se obě části uprostřed spojily v jednu
  
Stavbu provázelo více problémů i cca 4letá přestávka.   Nakonec byl roku 1967 dostavěn  s parametry:
Celková délka mostu :      542,91 m
Rozpětí oblouku:              379,60 m (mezi pilíři)
Výška nad hladinou:         50 m
 
Tímto byl v době vzniku NEJVĚTŠÍ JEDNOOBLOUKOVÝ MOST NA CELÉM SVĚTĚ!
 
V současnosti je na cca 8. místě ve světě, v České republice ale (jak jsem už zmínila v úvodu) konkurenci nemá. Ten fakt, že most má něco do sebe a nelíbí se jen mě dokazuje to, že před 13 lety (2001) dostal ocenění Most století (kategorie ocelových silničních mostů). 

 
Most je pro řadu z vás možná i znám díky filmu Sametoví vrazi (http://www.csfd.cz/film/154051-sametovi-vrazi/). Film je natočen podle skutečné události, kdy v období 1991-1993 pětice mužů z Česka zavraždila 5 lidí. Proč to má spojitost právě s tímto mostem?
 
Tito sérioví vrazi své oběti ponořili do sudů s louhem, tyto sudy s mrtvolami svařováním znova utěsnili a pro "jistotu" sudy hodili ze Ždákovského mostu do vody.
 
V současné době ze Žďákovského mostu pořád občas padají lidé (tentokrát už dobrovolně) bez louhu a sudu a hlavně živí! Nebojte se ;D jedná se totiž například o Bungee jumping  :)
 
Bohužel i na tomto mostu se podepisuje zub času a most je potřeba opravit, ale jak to tak bývá, v ČR chybí peníze a tak se povětšinou na mostě dělá více menších oprav, než jedna velká komplexní. Díky ne úplně skvělému stavu je uzavřen pro nákladní dopravu už od roku 2010.
 
 
Jak se k němu dostat a moje poznatky:
 
K mostu se dostanete jak pěšky, tak autem, na motorce, na kole. Tentokrát není cesta nijak strastiplná ;) Je na silnici I/19 , která spojuje ( z těch větších měst) Plzeň a Tábor (viz mapa ;). K mostu se nemusí nikde odbočovat, je přímo na hlavní trase :)
 
 
Když na most pojedete od Tábora, tak doporučuji přejet až na druhou stranu a tam si zastavit a po mostě se jít projít :) Pohled dolů možná někomu nebude úplně dělat dobře, ale tak přece jen, když už k mostu dojedete, tak by byla škoda pořádně si ho  neprohlídnout ;)
 
 

Z mostu je výhled fakt pěkný (díky jeho výšce), ale já osobně chtěla most vidět hlavně z boku, protože tak je nejhezčí a lépe si uvědomíte jeho velikost. Já si vybrala jako přístupovou cestu dolů jednu z polních cest(viz mapka), co vedla k pár chatkám, které jsou na břehu. Jelikož jsem byla na tomto výletě s kamarádem a oba jsme měli motorky, ale silniční, ne žádné úplně vhodné do lesa, tak jsme nemohli jet na motorkách až dolů k vodě a zastavili jsme si v lese a zbytek šli pěšky. 
 
Myslím, že ztratit se tam snad nemůžete, ale doporučuji vzít si jiné boty, než ty na motorku... není tam na to úplně terén :D  Dole je taková menší pláž, kde se dají udělat pěkné fotky a most tam fakt dobře vyniká a výhledu na něj nic nepřekáží.
 
 
Návštěvu mostu jsem si vysnila a už cca dvě léta jsem měla v plánu tam jet, ale až v létě 2013 se mi to konečně povedlo! Zároveň dík taky Štěpánovi, že semnou jel na tenhle moto trip za mosty (to jsme navštívili mosty rovnou 4 za dva dny).  To mi připomíná, že pokud se někdo taky vydáte tímhle směrem, tak mohu doporučit Camp Vír v těsné blízkosti Orlické přehrady ;)
 
 
 
 
Co na závěr? :) Někteří lidé si mohou Žďákovský most plést s mostem Podolským, tak na to pozor. A o Podolském mostě zase příště ;)
 


Žádné komentáře:

Okomentovat