pondělí 10. února 2014

Žďákovský most

Přemýšlela jsem dlouho, jaký další most vybrat (protože těmi dvěma mosty na D1 jsem si nasadila laťku vysoko :D ) a nakonec padla volba na "Žďákovák".

 
Zjednodušeně se dá říct, že je to jedna velká masa z oceli (údajně 4000 tun), ale pěkná masa! Navíc v Česku nemá konkurenci a to počátky výstavby sahají už do roku 1958. Nějaký most měl být v těchto místech už dříve, ale jelikož v těchto místech vznikla vodní nádrž Orlík a hladina se zvedla až o 20 metrů, tak plány na most musely být upraveny a tak vznikl Žďákovský most. Jeho název pochází z názvu vesničky, která původně byla zhruba v místech mostu, ale byla zaplavena Orlíkem. 
 
                               
Výstavba začala na obou březích a postupně se obě části uprostřed spojily v jednu
  
Stavbu provázelo více problémů i cca 4letá přestávka.   Nakonec byl roku 1967 dostavěn  s parametry:
Celková délka mostu :      542,91 m
Rozpětí oblouku:              379,60 m (mezi pilíři)
Výška nad hladinou:         50 m
 
Tímto byl v době vzniku NEJVĚTŠÍ JEDNOOBLOUKOVÝ MOST NA CELÉM SVĚTĚ!
 
V současnosti je na cca 8. místě ve světě, v České republice ale (jak jsem už zmínila v úvodu) konkurenci nemá. Ten fakt, že most má něco do sebe a nelíbí se jen mě dokazuje to, že před 13 lety (2001) dostal ocenění Most století (kategorie ocelových silničních mostů). 

 
Most je pro řadu z vás možná i znám díky filmu Sametoví vrazi (http://www.csfd.cz/film/154051-sametovi-vrazi/). Film je natočen podle skutečné události, kdy v období 1991-1993 pětice mužů z Česka zavraždila 5 lidí. Proč to má spojitost právě s tímto mostem?
 
Tito sérioví vrazi své oběti ponořili do sudů s louhem, tyto sudy s mrtvolami svařováním znova utěsnili a pro "jistotu" sudy hodili ze Ždákovského mostu do vody.
 
V současné době ze Žďákovského mostu pořád občas padají lidé (tentokrát už dobrovolně) bez louhu a sudu a hlavně živí! Nebojte se ;D jedná se totiž například o Bungee jumping  :)
 
Bohužel i na tomto mostu se podepisuje zub času a most je potřeba opravit, ale jak to tak bývá, v ČR chybí peníze a tak se povětšinou na mostě dělá více menších oprav, než jedna velká komplexní. Díky ne úplně skvělému stavu je uzavřen pro nákladní dopravu už od roku 2010.
 
 
Jak se k němu dostat a moje poznatky:
 
K mostu se dostanete jak pěšky, tak autem, na motorce, na kole. Tentokrát není cesta nijak strastiplná ;) Je na silnici I/19 , která spojuje ( z těch větších měst) Plzeň a Tábor (viz mapa ;). K mostu se nemusí nikde odbočovat, je přímo na hlavní trase :)
 
 
Když na most pojedete od Tábora, tak doporučuji přejet až na druhou stranu a tam si zastavit a po mostě se jít projít :) Pohled dolů možná někomu nebude úplně dělat dobře, ale tak přece jen, když už k mostu dojedete, tak by byla škoda pořádně si ho  neprohlídnout ;)
 
 

Z mostu je výhled fakt pěkný (díky jeho výšce), ale já osobně chtěla most vidět hlavně z boku, protože tak je nejhezčí a lépe si uvědomíte jeho velikost. Já si vybrala jako přístupovou cestu dolů jednu z polních cest(viz mapka), co vedla k pár chatkám, které jsou na břehu. Jelikož jsem byla na tomto výletě s kamarádem a oba jsme měli motorky, ale silniční, ne žádné úplně vhodné do lesa, tak jsme nemohli jet na motorkách až dolů k vodě a zastavili jsme si v lese a zbytek šli pěšky. 
 
Myslím, že ztratit se tam snad nemůžete, ale doporučuji vzít si jiné boty, než ty na motorku... není tam na to úplně terén :D  Dole je taková menší pláž, kde se dají udělat pěkné fotky a most tam fakt dobře vyniká a výhledu na něj nic nepřekáží.
 
 
Návštěvu mostu jsem si vysnila a už cca dvě léta jsem měla v plánu tam jet, ale až v létě 2013 se mi to konečně povedlo! Zároveň dík taky Štěpánovi, že semnou jel na tenhle moto trip za mosty (to jsme navštívili mosty rovnou 4 za dva dny).  To mi připomíná, že pokud se někdo taky vydáte tímhle směrem, tak mohu doporučit Camp Vír v těsné blízkosti Orlické přehrady ;)
 
 
 
 
Co na závěr? :) Někteří lidé si mohou Žďákovský most plést s mostem Podolským, tak na to pozor. A o Podolském mostě zase příště ;)
 


1 komentář:

  1. Byl jsem diagnostikován Herpes před 2 lety a vyzkoušel jsem všechny možné prostředky k tomu, abych získal lék, ale bezvýsledně, dokud jsem na zdravotním fóru neviděl příspěvek o bylinném doktorovi (Dr. Akhigbe), který připravuje bylinné léky na léčení všeho druhu nemocí včetně Herpesu, zpočátku jsem pochyboval, jestli je to skutečné, ale rozhodl jsem se ho vyzkoušet, když jsem kontaktoval dr. Akhigbeho prostřednictvím jeho e-mailu: drrealakhigbe@gmail.com, vedl mě a připravil bylinnou medicínu a poslal mi ji prostřednictvím kurýrní doručovací služba, když jsem obdržel balíček (bylinná medicína) Dal mi instrukce, jak ji konzumovat, začal jsem ji používat podle pokynů a přestal jsem dostat ohniska a vředy začaly mizet, mohli byste věřit, že jsem byl vyléčen z tohoto smrtícího viru během dvou až tří týdnů a všimne si změn v mém těle. Dny používání tohoto léku REMEDY nemohly nejprve uvěřit uzdravení, dokud to nevidím, protože moje HERPES se vyčistí jako magie. Dr. Akhigbe také používá svůj bylinný lék k léčbě nemocí, jako je HIV, HERPES, RAKOVINA, ALS, CHRONICKÁ CHOROBA, SRDCE , LUPUS, ASTHMA, DIABETY, MARBURG VIRUS, HEPATITIS A A B.ECZEMA, ZPĚT BARVY, VNĚJŠÍ INFEKCE, ASTHMA, MALARIA, DENGUE FEVER, BACTERIA DIARRHEA, RABIES, OBESITY, PROGERIA, MENINGITIS, ARTHRITYLESK, ZEM , PULMONÁRNÍ HYPERTENZE, PENISOVÁ EJACULACE, UTIVNÍ, LCERA HPV, DENGUE, CELIACOVÁ CHOROBA, OSTEOPORÓZA, RHEUMATISM, THYROID, CHLAD A FLU, KIDNEY CHOROB, ACME. TOXOPLASMOSISM ERYSIPELAS. atd. Kontaktujte tohoto skvělého bylinného lékaře dnes, otce bylinných kořenů. e-mailem: drrealakhigbe@gmail.com nebo Whatsapp ho +2349010754824 a vyléčit trvale On je skutečný..website: https: drrealakhigbe.weebly.com

    OdpovědětSmazat