čtvrtek 12. června 2014

Bechyňská duha - "2 v 1"


Na první pohled možná tolik nezaujme.. takové podobné obloukové mosty máme v ČR i hezčí (viz předchozí kapitoly)... ALE možná, když se podíváte na foto (z vršku mostu) níže, tak už se vám nebude zdát vše úplně v normálním stavu, jak jsme zvyklí a most si přece jen získá vaši pozornost :)


 
Já to říkala ;)
 


Po tomto mostu totiž nejezdí jen auta, zároveň i vlaky. Popravdě jsem se nepídila po tom, jestli je v ČR takových mostů víc, ale určitě plno z vás bude překvapených jako já, když jsem ho poprvé viděla. Ani si teď nevybavím, jestli jsem už dopředu věděla, že most je jaksi 2 v 1 a nebo jsem se to dozvěděla až na místě. (Ano, i tento most byl součástí výletu po mostech na motorce v létě 2013 :))

Jak to funguje? vlaky a auta dohromady?!
Železniční kolej je umístěna pouze v jedné půlce vozovky -více na východ. Jakmile má jet po mostě vlak, zastaví se všechna auta jedoucí směrem od Týna nad Vltavou do Bechyně. Auta stojí před kolejemi stejně před jakýmkoliv jiným přejezdem. Auta jedoucí z Bechyně nejsou nijak omezena.Historie
Jubilejní most (nebo právě Bechyňská duha) se začal stavět r. 1926 a již za dva roky byl hotov.
Důvod stavby byl prostý. Most přetíná údolí řeky Lužnice a lidé se potřebovali dopravovat z jednoho vrcholu na druhý. Jak po silnici, tak po železnici.


Ono totiž železniční trať vedla do Bechyně už od r. 1902, ovšem zastávka byla právě na jednom kopci nad Lužnicí (blíže k Táboru) a tak cestující museli vystoupit, sejít strmý kopec dolů k řece a pak následně opět stejný kopec na druhé straně vyjít, aby se dostali do centra Bechyně. Všechny to okrádalo o čas a o mnoho sil, nemluvě o tom, když bylo potřeba převést objemnější náklad.
 
Hlavní obloukové pole mostu je překlenuto dvěma obloukovými pasy. Rozpětí oblouku je 90 m. Rozpětí přilehlých viaduktových polí je 13,50 m. Mostní konstrukce je železobetonová. Výška mostu od hladiny řeky je 50 m, celková délka mostu je 203,38 m.  Takže další věc, co vás při osobním setkání určitě zaujme je ta výška. Na fotkách se to nezdá, ale 50 metrů je 50 metrů.

Jak se k mostu dostat:
Most není nijak těžké najít, leží na začátku Bechyně u Tábora. Hned po přejetí mostu směrem do Bechyně je na konci menší parkoviště, takže není problém most omrknout i nahoře (počkat si například na projíždějící vlak atd). Podívat se na most zespodu  už je trošku oříšek, protože i když sjedete až dolů k řece, tak ve výhledu většinou vadí nějaké stromy apod.

PS: doufám, že jsou už i vláčkaři spokojení.. aspoň tak nějak na půl?! ;D

1 komentář:

  1. Ten most znám. Je moc pěkný a bylo to dost zvláštní - vlak a auta po jednom mostě.Já jsem měla ještě to štěstí, že jsem po něm jela z Tábora do Bechyně a zpět původním starým motorackem. A byla to nádherná jízda. Možná ještě dnes jezdí o prázdninách. Ale nejsem si jistá.

    OdpovědětVymazat