sobota 20. září 2014

Místo mostům zaslíbené - Velké Meziříčí


..že ani nevíte, kde ho na mapě hledat? ..hlavně si tohle městečko s 11 tisíci obyvateli nepleťte s Meziříčím Valašským. Neleží zrovna blízko sebe. Velké Meziříčí je na Vysočině, okres Žďár nad Sázavou. Leží zhruba 30 km východně od Jihlavy. 

Místní často používají názvy jako: Velmez, Mez, Medříč. Město samozřejmě nabízí plno památek atd, ale o tomhle tento blog není :)

Za největší zmínku určitě stojí Most Vysočina. Vyčnívá nad městem, nejde si ho nevšimnout. Leží na 144.kilometru dálnice D1.

Zdroj: http://i.idnes.cz/11/072/cl6/DMK3c7b22_5891848.jpg.JPG

Vlastně to není jen jeden most..ale dva skoro totožné vedle sebe ( pro každý směr dálnice jeden). Každý má šířku přes 13 metrů. Stavba začala roku  1972 a po 6 letech bylo bez větších problémů hotovo.

Zdroj: http://foto.turistika.cz/foto/126097/30439/full_3ecbea_p7030049.jpg

Celková délka mostovky je 425 m a je ve výšce 76  m. Ano, 76!  Tato impozantní výška (na naše české poměry) dělá z tohoto mostu nejvyšší most na dálnici D1 a jeden z nejvyšších českých mostů vůbec. Škoda, že se nahoře na dálnici nedá zastavit (ne, opravdu to nezkoušejte) a podívat se dolů a tak celkově z něj musí být pěkný výhled, kterého si nahoře při jízdě autem ani nestihneme všimnout.

Zdroj: http://img.ct24.cz/cache/616x411/article/49/4900/489951.jpg?1375086722


Ovšem tu mohutnost mostu, který se skládá bezmála z 6 000 tun oceli a betonu, můžeme dost dobře vnímat i zespoda. Nestůjte ale přímo pod mostem. To byste si mohli vykroutit krk a také je to nebezpečné. Zní to hrozně, ale je to tak. Místní obyvatelé se bojí, že most budou využívat čím dál častěji sebevrazi. "Velmezáci" proto bojují už pár let o umístění záchytných sítí na most. Bojí se totiž, že by padající tělo mohlo poranit např. posádku jedoucího auta pod mostem. 
Snad se situace zlepší a žádné sítě nebudou už potřeba :)


                                                                      
Teď se ale vrátíme zase k hezčímu tématu.. skoro bych řekla pohádkovému. Takovou náladu totiž ve mně opět vyvozuje jeden jiný most, který se také nachází ve Velkém Meziříčí. 
Tentokrát je to most ryze železniční. Troufám si říct, že ani dost lidí z okolí Velmezu netuší, co mají kousek od domu :)

Na tomhle místě na vás prostě musí dýchnout dobrá nálada. Takové mosty většina z nás zná pouze z filmů a teď je možné vidět to v reálu. Já sama jsem jela opět na motorce a jakmile jsem mezi stromy zahlédla kousek pilíře, sám od sebe se mi na tváři vytvořil úsměv a chtěla jsem vidět víc.

Zdroj: http://im.foto.mapy.cz//pub/big/000/046/000046c9b_6f4614

Z toho místa prostě vyzařuje pohoda a klid. Jakoby tu nikoho nezajímaly vysoké ceny benzínu, nezaměstnanost.. prostě tohle je to správné místo, kde můžete "vypnout"  :)

Zdroj: http://photos.wikimapia.org/p/00/00/53/18/55_big.jpg

Jen cesta k mostu není tak pohádková. Já jsem tedy jela na motorce a i na ní jsem se zapotila :D Je to do kopce a ne zrovna po zpevněné cestě, takže doporučuji sandálky na vysokém podpatku nechat doma :)



                                                                  

A jak tento mostů plný den završit? Dát si mostový nášup! 
A kde? Opět ve Velkém Meziříčí! 

V areálu místního zámku se totiž nachází muzeum, kde je část sbírky věnována silnicím, dálnicím a hlavně mostům. Za poměrně nízké vstupné (40kč) můžete vidět modely několika zajímavých českých mostů. O pár z nich jste se mohli dočíst i na tomhle blogu. Bohužel se tam nesmí fotit, ale já na "tajňáka" jednu fotku udělala, ať víte, co můžete vidět ;) Modely jsou totiž dost povedené.

Jen tak mimochodem - minimálně jeden most z této fotky byste měli na 100% poznat, pokud jste pozorně četli předchozí příspěvky ;)




No a jelikož v nejlepším se má přestat, tak pokračování příště ;)




2 komentáře:

  1. Krásné mosty - jak ten silniční, tak i ten železniční. Ale vim o jednom železničním, který je ještě delší než ten ve Velkem Meziříčí. Je na trati z Brna-Kralova Pole do Kolína přes Havlíčkův Brod. Dlouho jsem tudy nejela, tak už nevím v kterém úseku to bylo. Nikde kolem jsem neviděla silnici, ale moc by mě zajímalo, jak vypadá ze země. Musí být nádherný.Z Havlíčkova Brodu do Kolína je nádherná krajina kolem trati. Možná v tomto úseku je ten most, ale jistá si nejsem.

    OdpovědětVymazat