pátek 9. ledna 2015

Trojský (peckovní) most

...tak tohle se vážně povedlo! a to nemyslím nijak ironicky :)  Příjde mi, že v Praze není až tolik moderních staveb, ze kterých bychom si mohli sednout na zadek, ale mezi ně tedy tento Trojský most vážně patří.

Zdroj: http://oidnes.cz/14/083/org/BUR555f43_230728_12277420.jpg

Most je tedy, jak už jsem psala výše, v Praze, přesněji spojuje dvě městské části: Holešovice a Troju. Nejbližší zastávka u mostu je Nádraží Holešovice (tram č.17) a odtud jen pár kroků. Už od zastávky je vidět vrchol oblouku. 

Ale to, že bude mít most právě tento oblouk nebylo do poslední chvíle jasné. Kvůli typu a podobě mostu byla vypsána veřejná soutěž. Most tedy vůbec nemusel vypadat právě tak, jak nyní. Návrhů bylo 20 a níže je jen malá ukázka ostatních návrhů. Myslím, že vítězná podoba nemá konkurenci :)

 Zdroj: http://concrete.fsv.cvut.cz/~cambula/Zajimavosti/Troja/001.html , http://www.shp.eu/index_detail.php?path=souteze-troja&sort_by=name&typ=SUA&showid=113&picture_num=1

Most slouží jak pro silniční dopravu, tak pro tramvaje. Díky postavení tohoto mostu mohl být rozebrán starý, jen o pár metrů dál postavený "provizorní" most - Rámusák. Některým nadšencům bude Rámusák chybět, no ale já se bez něj obejdu..navíc by byl trnem v oku při výhledu z Trojského mostu. Níže je foto z výstavby nového mostu, zároveň je zde vidět právě zmiňovaný Rámusák.

Zdroj: http://www.metrostav.cz/doc/cz/reference/trojsky_most/galerie/img00008.jpg


Stavba mostu začala v roce 2010 a oficiálně byl otevřen (po dlouhých průtazích) v říjnu 2014. Pro zájemce je na této stránce: http://www.stavim-stavis-stavime.cz/postup-vystavby-trojskeho-mostu-v-obrazcich/ velmi podrobně popsána výstavba krok za krokem, takže nemá cenu, abych to tu znova popisovala. Celková délka mostu je zhruba 260m, uprostřed tedy jezdí tramvaje, poté silniční doprava a na obou stranách u zábradlí je prostor pro pěší. 


Z mostu je pěkný výhled na poměrně klidnou část Prahy. Na obloze můžeme i zahlédnout letadla mířící na letiště :) Na mostě je ale dost větrno, možná proto jsem za celou procházku nepotkala žádného jiného chodce.. 
I když je jasné, že lidé po něm chodí.. přinejmenším nějaký zamilovaný pár už tu určitě byl a možná tu dal základy jedné staré tradici, kdy si milenci připnou zámek na zábradlí. Kdo ví, třeba jednou bude zábradlí takovýchto zámečků plné... přeci jen na Kampě ( viz http://www.fototuristika.cz/tips/detail/390 ) už to není moc kam dávat :) 


Aby byl tento skvost nepřehlédnutelný i v noci, tak je v něm instalováno mnoho světel. Jak v zábradlí, tak v oblouku, tak i pod mostem :) 

A díky tomu má most svoje kouzlo nejenom přes den, ale i v noci , uznejte sami:
 Zdroj: http://www.tension.cz/media/galleries/root/trojsky-most_18/originals/IMG-0907-2-resize_131.jpg


Ještě jedna zajímavost na závěr:
Jindřich Kodíček (vášnivý skateboardista) přišel s nápadem, udělat pod mostem velký skate park. Prý to bylo první, co ho napadlo, když viděl pilíře mostu. Inspiroval se New Yorským Brooklyn Bangs pod Brooklynským mostem. Více info : http://www.metro.cz/galerie-trojsky-most-vypada-jako-obri-skatepark-mozna-pod-nim-jeden-vznikne-171-/co-se-deje.aspx?c=A140604_204810_metro-extra_mpeNa úplný konec jen musím říct, že mám z mostu radost a možná je jen škoda, že je na docela "zašitém" místě. I tak má ale velký potenciál stát se jednou z novodobých dominant Prahy :)
1 komentář:

  1. Moc pěkné. Hned jak přestane ta covidova pandemie, tak se na ten most zajedu podívat. Je opravdu velmi pěkný. Hlavně to osvětlení v noci. Dobře vybrali. Povedlo se jim to.

    OdpovědětVymazat